تبلیغات

گردنبند مرغ آمين
از سریال محبوب و دیدنی شهرزاد ، با جنس استیل عالی ، طراحی بی نظیر و شگفت انگیز ، گردنبندی زیبا با ظاهری متفاوت ، نمادی از عشق و محبت، مناسب با هر سلیقه ای
جذاب ترین هدیه برای کسی که دوستش دارید

برنامه سفر جاده ای ۶ روزه از کرمان به قشم

قشم، سرزمین عجایب هفتگانه ایران، با طبیعتی بکر و سراسر شگفتی و سواحل صخره‌‌ای شکوه همچون نگینی در قلب خلیج فارس پذیرای گردشکرانی است که شیفته پدیده‌های اعجاب‌انگیز طبیعی هستند.

مقاله‌هاي مرتبط:

قشم سرزمین شگفتی‌ها است و مانند بسیاری از نقاط دیگر ایران جاذبه‌‌های شگفت‌‌انگیز و بی‌همتایی را در خود جای داده است که با دیدن آن‌ها قدرت حقیقی طبیعت را با تمام وجود درک می‌کنید؛ شاید تصور حرکت در دریا با خودرو تا طول یک کیلومتر برای شما غیر ممکن است؛ اما این کار در قشم ممکن است؛ همچنین تماشای ساحلی که خاک آن همچون نقره بدرخشد؛ خاطره‌ای برای شما رقم می‌زند که تا ابد در ذهن شما نقش می‌بنند؛ شاید با خود بگویید که چنین ساحلی وجود خارجی نداردِ و تنها می‌توان در رویاها آن را تصور کرد؛ اما در قشم این رویا به حقیقت می‌پیوندد. اگر می‌خواهید با جاذبه‌های زیبا و بعضا فراواقعی سرزمین عجایب هفتگانه ایران آشنا شوید، ما را در سفری خیالی به قشم همراهی کنید.

در این مطلب که از سوی وب‌سایت کجارو در قالب یک برنامه سفر جاده‌ای از کرمان به قشم تهیه و تدوین شده است؛ از کرمان به سمت بندرعباس و بندر لافت سفر می‌کنیم و از شاخص‌ترین جاذبه‌های آن‌ها بازدید می‌کنیم و پس از آن به گوشه و کنار این جزیره اسرارآمیز سرک می‌کشیم. خوشحال می‌شویم که شما کجارویی‌های عزیز نیز  در این سفر لذت‌بخش و البته ماجراجویانه ما را همراهی کنید

اطلاعات کلی سفر

نوع سفر: جاده‌ای

طول مسیر: ۶۰۷ کیلومتر

فاصله زمانی دو شهر: ۷ ساعت و ۳۴ دقیقه

شهرهای بین مسیر: سیرجان، بندر عباس

روز اول | روز دوم | روز سوم | روز چهارم | روز پنجم | روز ششمروز اول

توصیه می‌‌کنیم ساعت ۶ صبح از کرمان به سمت بندرعباس حرکت کنید. مسافت بین این دو شهر ۴۹۱ کیلومتر است و طی کردن این مسیر ۵ ساعت و ۴۰ دقیقه طول می‌کشد.

جاده

در مسیر کرمان به بندرعباس آبشار زیبایی به نام تزرج وجود دارد که توصیه می‌کنیم حتما یک ساعتی را در کنار این آبشار زیبا توقف کنید.

آبشار تزرج آبشاری زیبا و خروشان در میان نخلستان‌های انبوه و سر به فلک کشیده است که آبشار را به گرمی در  آغوش گرفته‌اند. در کنار آبشار بقایای آسیاب‌های آبی که روزگاری نه چندان دور مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند توجه شما را به خود جلب می‌کند. توصیه می‌کنیم حتما بازدید از این آبشار را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید. در کوهپایه‌های اطراف آبشار علاوه بر درختان نخل، درختان صدر، کنار، انجیر و گیاهان دیگری نیز دیده می‌شوند که زیبایی آبشار را مضاعف کرده‌اند.

آبشار تزرج

در  ۱۷ کیلومتر جنوب شهرستان حاجی آباد به سمت بندرعباس یک مسیر فرعی وجود دارد که پس از طی ۱۰ کیلومتر در کنار رودخانه حاجی آباد، به دوراهی تزرج می‌رسید و پس از طی ۱۱ کیلومتر در مسیر سمت راست دوراهی و گذر از روستای معدنوییه با مردمی خونگرم و مهربان، به نخلستان زیبا و انبوه می‌رسید که آبشار در مجاورت آن واقع است. برای رسیدن به قسمت بالای آبشار باید از پله‌های سبزی که در کنار آن ایجاد شده است، استفاده کنید.

آبشار تزرج

پس از بازدید از این آبشار مسیر خود را به سمت بندرعباس ادامه می‌دهیم. فاصله آبشار تزرج تا بندرعباس ۱۶۲ کیلومتر است و طی کردن آن در حدود ۲ ساعت طول می‌کشد.

بندرعباس

بندرعباس شهری است که به سادگی نمی‌توانید از کنار آن عبور کنید. توصیه می‌کنیم مدتی را در این شهر توقف کنیدِ؛ از جاذبه‌های آن دیدن کنید و لحظاتی را نیز در کنار سواحل نیلگون خلیج‌فارس سپری کنید. در ضمن توصیه می‌کنیم آب‌تنی در چشمه آبگرم گنو را نیز از دست ندهید؛ این چشمه آبگرم در مسیر کرمان به بندرعباس واقع شده است و می‌توانید قبل از رسیدن به بندرعباس، از آن بازدید کنید؛ اما توصیه می‌کنیم بازدید از آن را به صبح روز دوم سفر خود موکول کنید.

پیشنهاد ناهار

رستوران زرون

پیشنهاد می‌کنیم ناهار را در رستوران علی کرجی ۲ واقع در بلوار جمهوری اسلامی ایران میل کنید. در این رستوران غذاهای با کیفیتی سرو می‌شود و اغلب مشتریان از غذای آن ابراز رضایت می‌کنند. اگر اهل غذاهای دریایی هستید، رستوران بندر واقع در محله پشت شهر را از دست ندهید. این رستوران در فاصله بسیار کمی از بازار ماهی‌فروشان واقع شده است و تازگی غذاهای سرو شده در آن تضمین شده است؛ پس اگر می‌خواهید طعم واقعی غذاهای دریایی را تجربه کنید؛ این رستوران را از دست ندهید. چنانچه متمایل به صرف ناهار در یک رستوران زیبا با فضایی طبیعی هستید، می‌توانید نهار خود را در رستوران زرون واقع در ابتدای بلوار راه‌آهن و در کلبه‌های درختی زیبای آن میل کنید. اگر هم اهل فست فود هستید فست فود شهر برگر را از دست ندهید.

توصیه می‌کنیم پس از صرف ناهار و اندکی استراحت، به سمت موزه خلیج‌فارس یا موزه مردم‌شناسی بندرعباس واقع در محوطه تاریخی آب انبارهای برکه‌ باران حرکت کنید.

موزه خلیج فارس

موزه خلیج فارس

چنانچه تمایل دارید با زندگی، تاریخ و فرهنگ مردم بندرعباس بیشتر آشنا شوید، بازدید از موزه خلیج فارس را که یک دهه از عمر آن می‌‌گذارد، به شما توصیه کنیم. این موزه در سه طبقه با زیربنای ۲۵۰۰ متر مربع ساخته شده است. بخش مردم‌شناسی در طبقه دوم موزه از بخش‌های بازار سنتی، آزادسازی قلعه هرمز از دست پرتغالی‌ها و بخش صید و صیادی تشکیل شده است. بخش باستان‌شناسی نیز به بخش تاریخی، بخش اسلامی و بخش سکه تقسیم شده است. در این موزه بیش از پانصد شی تاریخی ارزشمند از هزاره سوم قبل از میلاد تا دوران پهلوی نگه‌داری می‌شود.

موزه خلیج فارس موزه خلیج فارس موزه خلیج فارس موزه خلیج فارس

یکی از آثار جالب این موزه لنج بزرگ است که ارتفاع بادبان‌های آن به نورگیر طبقه سوم هم می‌رسد. در ضمن معماری  ساختمان موزه که در طراحی آن از معماری سنتی منطقه الهام گرفته شده است، نیز توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند.

نشانی: بلوار پاسداران، بعد از سه راهی ۲۲ بهمن جنب اداره پاسدارانساعات بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ صبح الی ۱۷مدت زمان بازدید: یک ساعتفاصله زمانی این موزه از رستوران علی کرجی ۲ ۴ دقیقه (۲/۴ کیلومتر)، از رستوران بندر ۴ دقیقه (۱/۲ کیلومتر) از رستوران زرون ۶ دقیقه (۳/۳ کیلومتر) و از فست فود شهر برگر ۵ دقیقه (۱۹ کیلومتر) است.

پس از بازدید از موزه می‌توانید از محوطه تاریخی برکه‌های باران هم بازدید کوتاه ۳۰ دقیقه‌ای داشته باشید. در این محوطه ۵ برکه یا آب انبار وجود دارد که در هر کدام از آن‌ها دارای چهار دهانه اصلی هستند. یکی از آب‌انبار‌ها تبدیل به آمفی تئاتر شده است و یکی دیگر از آن‌ها که هنوز امیدی برای مرمت آن وجود دارد و در نزدیکی دیوارهای موزه خلیج فارس واقع شده است، دارای سقفی منقش به اشکال هندسی و فضای مدور برای نشستن و چند نرده چوبی در داخل آن است. یکی از آب انبارها خارج از محدوده دیوارکشی است و گویا زمانی محل تفریح فرح پهلوی شده است

پس از بازدید از این موزه به سمت معبد هندوها حرکت می‌کنیم که با بازدید از آن می‌توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد فرهنگ و آئین هندی‌ها به دست آورید.

معبد هندوها

معبد هندوها

معماری این معبد کاملا بر اساس معماری هندی طراحی شده است و مقرنس‌های اطراف گنبد آن نه تنها آن را از سایر گنبدهای خلیج فارس بلکه از تمام گنبدهای موجود در ایران متمایز کرده است. اتاق معبد و محراب جز بخش‌های اصلی معبد هستند و در اطراف اتاق نیز چهار راهرو قرار گرفته که در گذشته زوار با چرخیدن در آن‌ها، زیارت می کردند. در درون حجره‌ها هم اتاقک‌های کوچک با نقاشی‌های زیبا دیده می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها نقاشی کریشنا خدای فلوت زن است. در ضلع شرقی گنبد هم یک تالار اجتماعات واقع شده که با نقاشی‌های مختلفی که هر کدام از آن‌ها بیانگر فلسفه هر یک از اعتقادات مردم هند است، آراسته شده است.

موزه معبد هندوها

در ضمن در این معبد موزه‌ای نیز با آشنایی گردشگران با فرهنگ و هنر هندی‌ها و همچنین آئین هندوها ایجاد شده که در آن مجسمه‌های ساخته شده از چوب، استخوان، آهن، عاج فیل و تابلوهایی از خدایان هند در معرض نمایش گذاشته شده است. در ضمن مجسمه بودا در محراب و تعدادی دیگر از مجسمه‌های سنگی آن در معرض دیگر بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

نشانی: بلوار امام خمینی، روبروی بازار روزساعات بازدید: همه روزه به غیر از جمعه‌ها از ساعت ۸ صبح الی ۱۸مدت زمان بازدید: یک ساعتفاصله از جاذبه قبلی: با خودرو ۷ دقیقه (۲/۹ کیلومتر)

توصیه می‌کنیم پس از بازدید از معبد هندوها به سمت حمام گله‌داری حرکت کنید که اکنون به موزه مردم‌شناسی بندرعباس تبدیل شده است.

حمام گله‌داری

حمام گله داری

این حمام پس از حمام گپ واقع در خیابان امام موسی کاظم، دومین حمام تاریخی بندرعباس است و همچون سایر حمام‌‌های تاریخی از قسمت‌های بینه، سربیه، گرم‌خانه و خزینه تشکیل شده است. پس از ورودی حمام یک هشتی وجود دارد که از طریق یک راهرو به بخش‌های داخلی حمام راه پیدا می‌کند. آب حمام از طریق چاهی ده متری که هنوز هم وجود دارد، تامین می‌شده است. در سقف حمام چندین گنبدی وجود دارد که دارای روزنه‌های نورگیر هستند.

حمام گله داری حمام گله داری حمام گله داری حمام گله داری

حمام گله‌داری سال‌ها متروکه بوده است؛ اما به همت سازمان میراث فرهنگی استان هرمزگان دوباره احیا و به موزه مردم‌شناسی بندرعباس تبدیل شده است. در این موزه چندین مجسمه در معرض نمایش قرار گرفته که مردم با مشاهده آن‌ها اطلاعات مفیدی در مورد مردم بندرعباس و سبک زندگی آن‌ها به دست می‌آورند.

نشانی: بلوار ساحلی جنب هتل امینساعات بازدید: روزهای زوج از ساعت ۸ الی ۱۳ و ۱۵ الی ۱۹مدت زمان بازدید: یک دقیقهفاصله از جاذبه قبلی: با خودرو ۵ دقیقه (۲/۴ کیلومتر)

پیشنهاد می‌کنیم پس از بازدید از این حمام تاریخی و موزه زیبای آن به سمت موزه حیات‌وحش بندرعباس که در ساختمان ادراه کل محیط زیست بندرعباس واقع شده است و مدت زیادی هم از عمر آن نمی‌گذرد، حرکت کنید تا بیشتر با حیات‌وحش بومی منطقه آشنا شوید.

موزه حیات وحش

موزه حیات وحش بندرعباس

در این موزه ۸۳ گونه جانوری اعم از پستاندار و پرنده، چهار گونه انواع ماهی و انواع اسفنج ها، مرجان، خارتنان و انواع صدف ها و یک اسکلت نهنگ به نمایش گذاشته است.

این موزه دارای 10 دیوراما و 12 مینی دیوراما یوده که در دیوراماها به معرفی مناطق حفاظت شده گنو، حرا، جزایر فارور، پناهگاه حیات وحش شیدور، اثر طبیعی ملی خرسین، دشت طارم طاشکوئیه، اکوسیستم تالابی ساحل دریا، سواحل مرجانی، زیستگاه خرس سیاه آسیایی و سازه زمین شناسی دودکش جن و در مینی دیوراماها انواع پرندگان خشک‌زی استان پرداخته شده است.

از گونه‌‌های مهم و آسیب‌پذیر در معرض نمایش می‌توان به نمونه‌‌های خشک شده خرس سیاه، جبیر و پلکان پا خاکستری، پلنگ و انواع پرندگان شکارچی و آبزی اشاره کرد.

نشانی: گلشهر جنوبی، بلوار آزادی، ساختمان مرکزی محیط زیست

ساعات بازدید: همه روزه به غیر از جمعه‌ها و تعطیلات رسمی از ساعت ۹ الی ۲۰

مدت زمان بازدید: یک ساعت

فاصله از جاذبه قبلی: ۱۲ دقیقه (۸/۸ کیلومتر)

توصیه می‌کنیم روز اول سفر خود را بازدید در بازارهای بندرعباس که تعداد آن‌ها کم هم نیست؛ به پایان برسانید

بازارهای بندرعباس

بازار بندرعباس

با اینکه در سال‌های اخیر مراکز خرید مدرن زیادی در بندرعباس ایجاد شده است؛ اما بازار سنتی این شهر واقع در بلوار طالقانی هنوز هم شور و حال خاصی دارد و گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌شود. می‌توان گفت این بازار یک شهر فرنگ پرهیاهو است که در آن انواع صنایع‌‌دستی بومی، خوراکی‌های خوش رنگ‌‌و‌بو و سایر اجناس با قیمت کاملا مناسبی به فروش می‌رسد. یکی دیگر از مراکز خرید مهم این شهر، سیتی‌سنتر بندرعباس واقع در میدان ۱۷ شهریور است. این مجتمع تجاری عظیم و لوکس با ۵۰۰ واحد تجاری در سه طبقه ساخته شده است و اجناس مختلفی از جمله انواع پوشاک، محصولات آرایشی و بهداشتی، کیف‌ و کفش، لوازم خانگی و... در آن عرضه می‌شود.

پیشنهاد اقامتگاه

هتل هرمز بندرعباس

چنانچه تصمیم دارید شب را در هتلی لوکس با امکانات رفاهی بالا بگذرانید، هتل هرمز واقع در میدان انقلاب یا هتل هما واقع در بلوار پاسداران، خیابان معراج پیشنهادهای خوبی هستند. چنانچه قصد اقامت در یک هتل میان‌رده را دارید، هتل ایران واقع در خیابان ۱۷ شهریور، جنب بانک ملی یا هتل امین واقع در بلوار طالقانی، بعد از اسکه شهید حقانی، جنب مسجد جامع اهل سنت را به شما توصیه می‌کنیم. هتل فروغ واقع در بلوار امام خمینی، خیابان دانشگاه و هتل آپادانا واقع در خیابان امام‌‌خمینی پشت مرکز خرید سیتی سنتر جزو هتل‌های نسبتا ارزان‌قیمت بندرعباس هستند.

 اگر هم نمی‌خواهید هزینه زیادی برای محل اقامت خود بپردازید، مسافرخانه ولیعصر واقع در خیابان امام خمینی، کوچه بازار شهاب یا مهمانپذیر ۲۲ بهمن واقع در بلوار طالقانی، روبروی بازار شهرداری گزینه‌های مناسبی هستند.

روز دوم

روز دوم خود را با تماشای طلوع آفتاب در سواحل زیبای بندرعباس و قدم زدن در آن‌ها آغاز کنید و سپس ساعت ۸ صبح به سمت چشمه آبگرم گنو حرکت کنید.

چشمه آبگرم گنو

چشمه آبگرم گنو

چشمه آبگرم و مجتمع توریستی گنو یکی از جاذبه‌های گردشگری پر طرفدار است که در ۳۴ کیلومتری شمال شرق بندرعباس واقع شده است. این مجتمع اقامتی ۱۰ هزار متر مربعی دارای امکاناتی نظیر استخر بزرگ و تمیز زنانه و مردانه، جکوزی، مجتمع اقامتی، رستوران سنتی، پارک شادی و... است. آب‌تنی در آب چشمه آبگرم گنو با دمای ۴۰ درجه سانتیگراد بسیار لذت‌بخش بوده و برای درمان برخی از بیماری‌های مفصلی نیز مفید است.

چشمه آبگرم گنو

محوطه اطراف چشمه هم بسیار سرسبز بوده و با انبوه درختان نخل احاطه شده است. پساب چشمه نیز پس از خروج از استخرها همچون رودخانه‌ای روی زمین جاری شده و پس از طی چند کیلومتر همچون آبشارهای کوچک از صخره‌ها پایین می‌ریزد که باعث ایجاد منظره جالبی می‌شود. این چشمه و مجتمع گردشگری ۳۶/۳ کیلومتر فاصله دارد و طی کردن این مسیر تقریبا ۳۸ دقیقه طول می‌کشد.

نشانی: ۳۶ کیلومتری شمال شرق بندرعباس، جاده بندرعباس- سیرجانساعات بازدید: در طول روزمدت زمان بازدید: دو ساعت

پس از لذت بردن از گرمای روح‌انگیز آب چشمه گنو و تماشای مناظر اطراف آن دوباره به بندرعباس بازگشته و پس از رسیدن به شهر از موزه آب بندرعباس نیز بازدید کنید که در نوع خود موزه جالب و منحصربه‌‌فردی است.

موزه آب بندرعباس

موزه آب بندرعباس

قدمت این موزه که در دو بخش فضای باز و بسته ایجاد شده است، به دوران صفویه باز می‌گردد و در آن انواع کوزه و انواع خمره‌های آب و خمره‌های سنگی، پایه مشک، وسایل حفر قنات، جام‌های آب و دیگر وسایل سنتی تهیه آب و همچنین تابلوهایی از ظروف آب به همراه گاوهایی که برای خارج کردن آب از چاه و همچنین چرخ چاه که به وسیله‌ گاوها حرکت داده می‌شده‌اند، به نمایش گذاشته شده است. در این موزه با گوشه‌ای از تلاش و سخت‌کوشی مردم بومی برای حفر قنات و دستیابی به آب آشنا می‌شوید.

موزه آب بندرعباس موزه آب بندرعباس موزه آب بندرعباس موزه آب بندرعباسنشانی: بلوار امام خمینی، ضلع شرقی شرکت برق منطقه‌ای استان هرمزگان، شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگانمدت زمان بازدید: همه روزه به غیر از جمعه‌ها و تعطیلات رسمی از ساعت ۹ صبح الی ۱۷مدت زمان بازدید: یک ساعتفاصله از جاذبه قبلی: با خودرو ۳۶ دقیقه (۳۶/۹ کیلومتر)پیشنهاد ناهار 

ناهار

می‌توانید ناهار را در رستوران کوه سنگی واقع در خیابان ایرانیت یا رستوران و سفره‌خانه سنتی امپراطور واقع در بلوار رسالت شمالی میل کنید

پس از صرف ناهار خود را برای دیدار با جزیره زیبای قشم آماده می‌کنیم. برای رفتن به قشم ابتدا باید به سمت بندر پل حرکت کنید که تقریبا ۸۱ کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد و طی کردن این مسیر تقریبا یک ساعت طول می‌کشد. در این بندر شناورهای لندینگ‌کرافت خودروی شما را به بندر لافت انتقال می‌دهند که مسیر نسبتا کوتاهی است و تقریبا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد؛ در این مسیر مرغان دریایی شما را همراهی می‌کنند و درخشش امواج در زیر نور خورشید منظره بسیار جالبی را خلق می‌کند. هزینه حمل خودروی سواری به بندر لافت ۶۷۰۰۰ هزار تومان است.

حمل خودرو به بندر لافت

اگر در صف حمل خودرو زیاد منتظر نمانید تقریبا ساعت ۱۵ در بندر لافت خواهید بود؛ البته معمولا در فصول خلوت سفر و ایام غیرتعطیلی مدت زیادی را در این صف منتظر نخواهید ماند.

روستای لافت

بافت روستای لافت که در مجاورت بندر لافت واقع شده است، به دو قسمت قدیم و جدید تقسیم شده است و در محلی به نام بام لافت به خوبی شاهد این موضوع هستید. در این محل در یک سوی خود شاهد بافت قدیمی روستا هستید که معماری آن شبیه شهرهای کویری ایران است و بادگیرهای متعددی که در کنار سواحل خلیج فارس قد برافراشته‌اند، توجه شما را به خود جلب می‌کنند و در سویی دیگر خود بافت جدید روستا را در مقابل خود می‌بینید که با خانه‌های جدیدتر احاطه شده است.

روستای لافت

پس از کمی گشت‌وگذار در بافت تاریخی روستا به سمت چاه‌های تلا حرکت می‌کنیم که نشان‌دهنده نبوغ ایرانیان باستان در ذخیره‌سازی آب است.

چاه‌های تلا

چاه های تلا

با بازدید از چاه‌های تلا به چگونگی ذخیره آب توسط ایرانیان باستان در زمان هخامنشیان پی می‌برید. این چاه‌ها با سخت‌کوشی و تلاش ایرانیان باستان در دل کوه‌ و صخره حفر شده است و تل مشرف بر این چاه‌ها آب باران را به این آن‌ها هدایت می‌کرده است. به دلیل اینکه بستر چاه‌ها با مقداری گچ پوشانیده می‌شده، آب تا مدت زیادی در آن‌ها سالم، شفاف و خنک باقی می‌مانده است

نشانی: روستای لافت، جنب قلعه نادریساعات بازدید: در طول روزمدت زمان بازدید: نیم ساعتفاصله با بندر لافت: با خودرو ۲ دقیقه (۷۵۰ متر)

توصیه می‌کنیم پس از بازدید از چاه‌های تلا بازدید کوتاهی هم از قلعه نادری داشته باشید که در کنار این چاه‌ها واقع شده است.

قلعه نادری

قلعه نادری

قلعه نادری که به قلعه نادرشاهی نیز شهرت دارد، متعلق به دوران صفویه بوده و از سنگ و ساروچ ساخته شده است. این قلعه که معماری آن شبیه قلعه پرتغالی‌ها است، زمانی دارای چهار برج، یک بارو و یک دروازه بوده است؛ اما اکنون تنها ۴ دیوار از آن باقی‌مانده است. این قلعه نخستین قلعه ایرانی‌ها در خلیج فارس است.

قلعه نادری

نشانی: روستای لافت، مقابل چاه‌های تلاساعات بازدید: در طول روزمدت زمان بازدید: یک ساعت

توصیه می‌کنیم پس از ورود به روستای لافت از اکوموزه ناخدا علی بازدید کنید که تنها با دو دقیقه رانندگی از قلعه نادری یا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به آن برسید. در این موزه با معماری بومی و سنتی روستای لافت و سبک زندگی مردم آن آشنا می‌شوید؛ به عنوان مثال اتاقی با بادگیر در این موزه ایجاد شده که وقتی وارد آن می‌شوید هوای خنکی را احساس می‌کنید و با کارکرد بادگیر آشنا می‌شوید. 

موزه ناخداعلی موزه ناخداعلی موزه ناخداعلی موزه ناخداعلی

پس از بازدید از این موزه به سمت قشم حرکت می‌کنیم. فاصله روستای لافت تا قشم ۵۱/۸ کیلومتر است و طی کردن این مسیر ۴۸ دقیقه طول می‌کشد.

قشم

قشم ژئو پارک وسیعی است که در هر گوشه‌ای از آن می‌توان قدرت طبیعت در طول هزاران و میلیون سال و در عین حال هنر طراحی آن را خوبی دید و لمس کرد. می‌توان گفت از نظر  علم زمین‌شناسی قشم سرزمین کم‌نظیری است. حتی خیابان‌های قشم هم تماشایی هستند و درختان نخلی که در گوشه و کنار آن‌ها دیده می‌شوند، زیبایی خاصی به آن‌ها بخشیده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم پس از ورود به قشم به سمت پارک زیتون این شهر حرکت کنید که در آن می‌توانید نمایی زیبا از دریا و غروب آن را تماشا کنید.

پارک زیتون

پارک زیتون

 این پارک جزو بهترین پارک‌های جزیره قشم است و آلاچیق‌های متعددی در گوشه و کنار فضای سبز زیبای آن دیده می‌شود. زمین فوتسال، بسکتبال و والیبال ساحلی از دیگر امکانات رفاهی این پارک هستند. این پارک دارای کافی‌شاپ و رستوران ساحلی نیز است که می‌توانید در آن‌ها از طعم واقعی غذاهای دریایی لذت ببرید. در ضمن گاهی اوقات در این پارک موسیقی محلی نیز اجرا می‌شود و صنایع‌دستی قشم نیز به فروش می‌رسد.

پارک زیتون قشم

روز دوم سفر خود را می‌توانید با گشت و گذار در مراکز خرید قدیمی و مدرن قشم به پایان برسانید.

بازارها و مراکز خرید قشم

بازار ستاره قشم

دو مرکز خرید سیتی سنتر یک و دو واقع در بلوار امام قلی خان، نبش بلوار دریا از مهم‌ترین مراکز خرید هستند. این دو مجتمع که دارای دو هزار واحد تجاری، اداری و مسکونی هستند، از طریق یک پل هوایی به یکدیگر متصل شده‌اند و دارای امکانات رفاهی و تفریحی متعدد از جمله رستوران، شهربازی و سینمای چهار بعدی هستند. مرکز خرید ستاره قشم واقع در خیابان ولیعصر نیز یکی دیگر از مراکز خرید مدرن قشم است.

بازار سنتی قشم

نمایی از بازار سنتی قشم

 پیشنهاد می‌کنیم بازدیدی هم از بازار قدیم قشم داشته باشید. این بازار هم در نوع خود یکی از جاذبه‌های جذاب قشم است. در این بازار هم می‌توانید از نزدیک با مردم بومی منطقه آشنا شوید و با آن‌ها تعامل داشته باشید و هم بسیاری از صنایع‌دستی قشم مانند لباس‌ها و شال‌های محلی رنگارنگ را در این بازار پیدا می‌شود. این بازار در میدان امام خمینی، خیابان شهید منتظری، جنب بانک کشاورزی واقع شده است.

پیشنهاد اقامتگاه

هتل ساحلی خلیج فارس قشم

چنانچه قصد انتخاب یک هتل لوکس و رده‌بالا را دارید، هتل بوتیک ایرمان واقع در نخل زرین، خیابان پژوهش، نبش خیابان پیام یا هتل ساحلی خلیج فارس واقع در کیلومتر ۵ اتوبان قشم درگهان، نرسیده به میدان علم و صنعت انتخاب خوبی هستند. چنانچه متمایل به اقامت در یک هتل میان‌رده هستید، هتل مارینا ۱ واقع در روبروی شهرک فجر، نرسیده به میدان علم و صنعت، روبروی مسکن مهر یا هتل الوند ۱ واقع در بلوار آزادگان، چهارراه صدری گزینه‌های خوبی هستند. اگر هم نمی‌خواهید هزینه زیادی برای محل اقامت خود بپردازید، هتل آپارتمان کیمیا ۲ قشم واقع در ورودی اول شهرک سام و زال، جنب درمانگاه شهید دارا یا هتل نخل زرین واقع در میدان امام قلی خان را به شما پیشنهاد می‌کنیم

روز سوم

روز سوم سفر خود را با بازدید از دلفین‌های جزیره هنگام آغاز می‌کنیم. اگر نمی‌خواهید فرصت دیدن دلفین‌ها را از دست دهید، باید قبل از ساعت ۱۰ صبح و ترجیحا ۸ صبح در اسکله کندالو حضور پیدا کنید. فاصله اسکله کاندالو تا شهر قشم ۵۳ کیلومتر است و طی کردن این مسیر تقریبا ۵۰ دقیقه طول می‌کشد

جزیره هنگام و دلفین‌های آن

شنای دست جمعی دلفین‌ها در حالی که قایق شما را دنبال می‌کنند، منظره‌ای تماشایی و منحصربه‌فرد است که در سفر به قشم به هیچ وجه نباید آن را از دست ندهید و در هیچ کجای دیگر ایران نیز نمی‌توانید شاهد چنین منظره‌‌ای باشید. البته گاهی اوقات هم ممکن است شانس با شما یار نباشد و موفق به تماشای این منظره دیدنی نشوید. 

دلفین های جزیره هنگام

پس از دیدن دلفین‌ها به سمت ساحل نقره حرکت می‌کنید که سطح آن به دلیل وجود نوع خاصی از کانی در ماسه‌ها همانند نقره می‌درخشد و وقتی در زیر نور آفتاب از دور به آن نگاه می‌کنید تصور می‌کنید که خاک این ساحل غرق در الماس‌های با ارزش است. تماشای این ساحل واقعا شما را به وجد می‌آورد. به دلیل منحصربه‌فرد‌ بودن خاک جزیره و تجدبدناپذیر بودن آن، مدتی است که توقف در این جزیره ممنوع شده است؛ زیرا عده‌ای از گردشگران ناآگاه مقداری از خاک این ساحل را به عنوان یادگاری همراه خود می‌بردند. اگر تا شب در این ساحل بمانید شاهد منظره‌ای خواهد بود که با دیدن آن به معنای واقعی کلمه متحر خواهید شد و به سختی آن را باور می‌کنید. در شب هنگامی که آب با ساحل برخورد می‌کند، رنگ آبی فوق‌العاده درخشانی پیدا می‌کند و ذرات باقی‌مانده آب در ساحل نیز همچون جواهری گرانبها می‌درخشند.

ساحل نقره

ساحل نقره در روز

ساحل نقره

ساحل نقره در شب

پس از بازدید از ساحل نقره به سمت جزیره هنگام حرکت می‌کنید؛ به دلیل اینکه هنگام یک جزیره مرجانی است، آب اطراف سواحل این جزیره بسیار شفاف است و شما می‌توانید انواع ماهی‌های تزئینی بسیار زیبا و عروس‌های دریایی صورتی رنگ را در اطراف ساحل این جزیره زیبا مشاهده کنید؛ معمولا قایق‌رانان در بهترین قسمت ساحل جزیره توقف می‌کنند تا از دیدن این منظره زیبا هم نهایت لذت را ببرید. برای اینکه بیشترین لذت را از این منظره ببرید و ماهی‌ها را هم خوشحال کنید، مقداری خرده نان در آب بریزید تا ببینید چگونه تعداد زیادی از ماهیان زینتی به سمت آن‌ها هجوم می‌آورند.

ساحل مرجانی جزیره هنگام

ساحل مرجانی دریای هنگام

ماهیان زینتی ساحل دریای هنگام

معمولا قایق‌رانان این فرصت را در اختیار مسافران قرار می‌دهند تا مدت کوتاهی را در سواحل جزیره هنگام که محل برپایی بازارهای محلی بومی‌ها است، سپری کنند. در این بازارها انواع صنایع‌دستی مردم بومی جزیره به فروش می‌رسد. در ضمن در این بازارها می‌توانید از طعم بی‌نظیر سمبوسه میگو نیز لذت ببرید.

بازار محلی جزیره هنگام

تاکسی‌های دریایی تا ساعت ۱۷ در مسیر جزیره قشم- هنگام تردد می‌کنند؛ در صورت تمایل می‌توانید تا آن زمان با موتورهای سیکلت موجود در ساحل در جزیره گشت و گذار کنید و حتی شب را در نیز در خانه‌های محلی اقامت کنید تا شبی فراموش نشدنی برای شما رقم بخورد

نشانی: سفر به جزیره هنگام از طریق اسکله کندالو که در ۱۵ کیلومتری فرودگاه قشم واقع شده است، امکان پذیر است. برای رسیدن به این اسکله باید از جاده جنوبی استفاده کنید.ساعات بازدید: از ۸ صبح تا ۱۷ (بهتر است برای تماشای دلفین‌ها حتما صبح زود در این اسکله حضور داشته باشید)مدت زمان بازدید: معمولا رفت و برگشت قایق‌ها و توقف در جزیره هنگام یک ساعت و نیم طول می‌کشد.

پس از بازگشت به سمت اسکله کندالو به سمت غار خربس حرکت کنید که با دیدن آن به قدرت شگفت‌انگیز طبیعت در طول هزاران سال پی می‌برید.

غار خربس

غار خربس

این غار مهم‌ترین سایت تاریخی جزیره قشم و جزایر جنوب ایران است و به صورت طبیعی و در نتیجه فرسایش هزاران ساله ایجاد شده است. این غار که نمونه‌ای زیبا از معماری صخره‌‌ای است و کنده‌کاری‌های زیبایی در آن به دست انسان ایجاد شده است، در زمان اشکانیان نیایشگاه پیروان آئین میترائیسم و آناهیتا بوده است و چندین اتاق‌ها، دهلیز، معبد و طاقچه در آن ایجاد شده است؛ به همین دلیل این غار دارای ارزش تاریخی بسیار زیادی است.

غار خربس غار خربس غار خربس غار خربس

در ضمن فضاهای ایجاد شده در داخل غار و محوطه اطراف غار را می‌توان نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری صخره‌ای نامید. یک جفت عقاب ماهی‌گیر که نوعی نادر از عقاب‌ها هستند، نیز در دهانه این غار سکنی گزیده‌اند و لانه آن‌ها باعث ایجاد منظره جالبی خلق کرده است.

نشانی: ۱۵ کیلومتری قشم، سمت راست جاده قشم به روستای خربسساعات بازدید: در طول روزمدت زمان بازدید: یک ساعتفاصله از جاذبه قبلی: با خودرو ۳۸ دقیقه (۴۰/۶ کیلومتر)

توصیه می‌کنیم پس از بازدید از غار خربس به سمت دره ستارگان که از نظر علم زمین‌شناسی یکی از عجایب قشم است، حرکت کنید.

دره ستارگان

دره ستارگان

اگر عاشق جاذبه‌های مرموز و اسرارآمیز هستید، بازدید از این جاذبه را حتما توصیه می‌کنیم. در این دره شاهد اشکال زیبایی هستید که نتیجه صدها هزار سال فرسایش در تندبادها، رگبارها و بارش‌های شدید فصلی هستند. دره ستارگان به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم که تنها ژئوپارک خاورمیانه است در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. عده‌ای معتقدند که این مکان مأمن ارواح سرگردان است و شب‌ها هرگز به این مکان نزدیک نمی‌شوند! زیرا شب‌ها  صدای وهم‌انگیزی در این مکان به گوش می‌رسد؛ اما این صدا تنها صدای وزش باد در میان صخره‌ها است.

دره ستارگان دره ستارگان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار