تبلیغات

گردنبند مرغ آمين
از سریال محبوب و دیدنی شهرزاد ، با جنس استیل عالی ، طراحی بی نظیر و شگفت انگیز ، گردنبندی زیبا با ظاهری متفاوت ، نمادی از عشق و محبت، مناسب با هر سلیقه ای
جذاب ترین هدیه برای کسی که دوستش دارید

روزشمار: ۲۶ آبان؛ آزادی اصفهان پايتخت صفويه از سلطه افغان‏‌ها

در شانزدهم نوامبر سال ۱۷۲۹ میلادی، نادر شاه افشار وارد اصفهان شد و پايتخت صفويه را كه پس از ۷ سال استيلای افغان‌‏ها به‏ صورت مخروبه‏‌ای درآمده بود، تصرف كرد.

مقاله‌های مرتبط:

موهوم‌پرستی و خرافات، اختلافات عقيدتی و فرقه‏‌ای، تعصبات گوناگون همراه با بی‌كفايتی آخرين پادشاه سلسله صفوی، دست به دست هم داد تا اين ‏كه كار به جايى رسيد كه سپاهيان افغانستان به فرماندهی محمود افغان به اصفهان يورش برده و با فتح پايتخت صفوی، اين پادشاهی چهارصد ساله را منقرض کردند. با اين حال، سلطه افاغنه عمر چندانی نداشت و سرداران ايرانی درصدد بيرون راندن متجاوزان بودند.

در اين ميان، به دنبال پيروزی‌های «نادرقلی افشار» در خراسان و هرات و تحكيم مواضع وی، اين جنگجوی ايرانی در نخستين نبردی كه در ۲۹ سپتامبر سال ۱۷۲۹ میلادی در منطقه مهمان‌‏دوست دامغان با افغان‏‌ها داشت، سپاه دشمن را شكست داد. در دومين رويارويى طرفين در دهم نوامبر آن سال كه در مورچه خورت در نزدیکی اصفهان درگرفت، نيروهای افغان باز هم شکست خوردند و به سمت اصفهان عقب‌‏نشينی كردند. در اين هنگام، «اشرف افغان»، فرمانده افاغنه، با خزائن پادشاه صفوی و اموالی كه در اين مدت به دست آورده بود به سوی شيراز فرار كرد و از درگيری با نادر افشار اجتناب کرد. از اين رو، نادر شاه افشار، در شانزدهم نوامبر سال ۱۷۲۹ میلادی، وارد اصفهان شد و پايتخت صفويه را كه پس از ۷ سال استيلای افغان‌‏ها به‏ صورت مخروبه‏‌ای درآمده بود، تصرف كرد. نادرشاه بی‌‏درنگ به دنبال افغانی‌های فراری رفت و در سومين و آخرين نبردی كه در زرقان فارس صورت گرفت، افغان‌‏ها را به سختی شكست داد و با فرار اشرف افغان به سوی قندهار، فتنه افاغنه كه ساليانی اين مرزوبوم را مورد تاخت و تاز و غارت قرار داده بودند، فرونشست.

دوره صفویه از مهم‌ترین دوران تاریخی ایران به شمار می‌آید، چرا که با گذشت نهصد سال پس از نابودی شاهنشاهی ساسانیان؛ یک فرمانروایی پادشاهی متمرکز ایرانی توانست بر سراسر ایران آن روزگار فرمانروایی کند. بعد از اسلام، چندین پادشاهی ایرانی مانند صفاریان، سامانیان، طاهریان، زیاریان، آل بویه و سربداران روی کار آمدند، ولی هیچ‌کدام نتوانستند تمام ایران را زیر پوشش خود قرار دهند و میان مردم ایران یکپارچگی پدید آورند. این دوره یکی از سه مرحله دوران طلایی اسلام و دوره اوج تمدن اسلامی است.

در همین روز:درگذشت استاد «ابراهيم پورداود» محقق و ايران‏‌شناس برجسته (۱۳۴۷ شمسی)برقراری روابط ديپلماتیک بين ايران و ليبی (۱۳۵۸ شمسی)آزادی سوسنگرد پس از یک ‏سال محاصره (۱۳۵۹ شمسی)مرگ «واسكو دو گاما» مكتشف، دريانورد و پيشاهنگ استعمار پرتغال (۱۵۲۴ میلادی)روز بين‌‏المللی آزادمنشی و آزادگیزادروز «ژان شاردن»، ایران‏‌شناس مشهور فرانسوی (۱۶۴۳ میلادی)روز جهانی مدارا

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار